Hall of Fame – Meet Our Award Winners

2012-2020

Every year, Solent Speakers recognises member achievement and contribution at our annual awards ceremony.  The winners receive a trophy which they can keep for the year before returning it to be presented to the following year’s winner.  The Winners names are recorded here for posterity

Winners will be announced at our Awards Ceremony in July 2020

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
?

Membership Building Award:
?

Club Founders Award for Leadership: 
?

Public Relations Award:
?

IPP Award for Innovation:
?

Bon Oeuf Award:
?

Club Officer of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
Alista Peters

Best Evaluator:
Russell Streeter

Best Table Topic Speaker:
Ben Light

Most Improved Newcomer:
Barnaby Tucker

Membership Building Award:
Ben Light

Club Founders Award for Innovation: 
Antonia Harrison

Public Relations Award:
Gavin Meikle

Bon Oeuf Award:
Alex Spencer-Hill

Club Officer of the Year:
Steve Brookfield

Toastmaster of the Year:
Alista Peters

Best prepared Speaker Award:
Joanne Lockwood

Best Evaluator:
Ben Light

Best Table Topic Speaker:
Gavin Meikle

Most Improved Newcomer:
Claire Jewell

Membership Building Award:
Gavin Meikle

Club Founders Award for Innovation: 
Paul Snelling

Public Relations Award:
Gavin Meikle

Bon Oeuf Award:
Ken Bannister

Club Officer of the Year:
Ken Bannister

Toastmaster of the Year:
Gavin Meikle

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
Andy Lawrence

Best Table Topic Speaker:
Gavin Meikle

Most Improved Newcomer:
Ken Bannister/Tom Winn

Membership Building Award:
Kathryn Stevens

Club Founders Award for Innovation: 
Gavin Meikle

Public Relations Award:
Paul Snelling

Bon Oeuf Award:
Gavin Meikle

Club Officer of the Year:
Gavin Meikle

Toastmaster of the Year:
Steve Brookfield

Best prepared Speaker Award:
Antonia Harrison

Best Evaluator:
Russell Streeter

Best Table Topic Speaker:
Antonia Harrison

Most Improved Newcomer:
Alex Spencer-Hill

Membership Building Award:
Gavin Meikle

Club Founders Award for Leadership: 
David Cockeram

Public Relations Award:
Paul Snelling

IPP Award for Innovation:
Lee Werrell

Bon Oeuf Award:
Steve Brookfield

Club Officer of the Year:
Kathryn Stevens

Toastmaster of the Year:
Andy Lawrence

Best prepared Speaker Award:
David Cockeram

Best Evaluator:
Russell Streeter

Best Table Topic Speaker:
Gavin Meikle

Most Improved Newcomer:
Laura Elliot

Membership Building Award:
Antonia Harrison

Club Founders Award for Leadership: 
Gavin Meikle

Public Relations Award:
Not Awarded

IPP Award for Innovation:
Lee Werrell

Bon Oeuf Award:
Gavin Meikle

Club Officer of the Year:
Not Awarded

Toastmaster of the Year:
Elena Grigorieva

 

Best prepared Speaker Award:
Russell Streeter

Best Evaluator:
Gavin Meikle

Best Table Topic Speaker:
David Cockeram

Most Improved Newcomer:
Gary Evans-Osgood

Membership Building Award:
Russell Streeter

Club Founders Award for Leadership: 
Gavin Meikle

Public Relations Award:
Robin Chawner

IPP Award for Innovation:
Gavin Meikle

Bon Oeuf Award:
Gavin Meikle

Club Officer of the Year:
Michelle Baker

Toastmaster of the Year:
Antonia Harrison

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
David Close

Membership Building Award:
John Webber

Club Founders Award for Leadership: 
?

Public Relations Award:
Robin Chawner

IPP Award for Innovation:
Pat Tunstall

Bon Oeuf Award:
?

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
Peta Sampfer

Membership Building Award:
Gavin Meikle?

Club Founders Award for Leadership: 
?

Public Relations Award:
Gavin Meikle

IPP Award for Innovation:
Martin Groom

Bon Oeuf Award:
?

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

2004-2011

Every year, Solent Speakers recognises member achievement and contribution at our annual awards ceremony.  The winners receive a trophy which they can keep for the year before returning it to be presented to the following year’s winner.  The Winners names are recorded here for posterity

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
Jewels Carter

Membership Building Award:
Debra McGuire

Club Founders Award for Leadership: 
?

Public Relations Award:
Gavin Meikle

IPP Award for Innovation:
John Tunstall

Bon Oeuf Award:
?

Club Officer of the Year:
?

t

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
Emmanuel Ngwena

Membership Building Award:
Maureen Scott

Club Founders Award for Innovation: 
?

Public Relations Award:
Keith Oliver

Bon Oeuf Award:

IPP Award:
Gavin Meikle

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
?

Membership Building Award:
Jason Bentley

Club Founders Award for Innovation: 
?

Public Relations Award:
Robin Chawner

Bon Oeuf Award:

IPP Award:
Iain Upton

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
?

Membership Building Award:
Julie Street

IPP Award:
Lee Greenwood

Club Founders Award for Innovation: 
?

Public Relations Award:
Robin Chawner

Bon Oeuf Award:

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
?

Membership Building Award:
Susan Liu

IPP Award:
Lee Greenwood

Club Founders Award 
?

Public Relations Award:
Margaret Amy

Bon Oeuf Award:

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
?

Membership Building Award:
Beauty Zindi

IPP Award:
Keith Oliver

Bon Oeuf Award:
?

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
?

Membership Building Award:
MIke Pantridge

IPP Award:
Beauty Zindi

Club Founders Award for Innovation: 
?

Public Relations Award:
?

Bon Oeuf Award:

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?

Best prepared Speaker Award:
?

Best Evaluator:
?

Best Table Topic Speaker:
?

Most Improved Newcomer:
?

Membership Building Award:
Heather Roberts

IPP Award:
George Wilkinson

Club Officer of the Year:
?

Toastmaster of the Year:
?